Loenguseeria "Dharmahäkid" teise osa teine loeng.

Juttu tuleb meelemärkusest ja teadvusest erinevate eluvormide ja tehisintellekti puhul ning nende hüpoteetilisest kontaktivõtust. Sünapsid on neuronite ühendused, mille kaudu elektrilised ja keemilised erutussignaalid kanduvad ühelt närvirakult teisele ning moodustavad tohutusuuri tunnetavaid võrgustikke. Taimedel pole küll tunnetamisele keskendunud närvirakke, aga neurotransmitterid, keemiliste erutussignaalide vahendajad, on neil samad, mis loomadel ja inimestel. Mükoriisa on taimejuurte ja seeneniidistike kokkukasvamise tulemusel tekkinud kompleksorgan, tohutusuur tunnetav võrgustik, mille kaudu toimub taimsete koosluste aine- ja infovahetus. Mükoriisat ja närvivõrgustikke imiteerivates tehislikes räniühendustes on ilmnenud teadvuslikud protsessid. Püüame aru saada, kas nende vägagi erinevate teadvusevormide vahel võiks aset leida kokkupuuteid.

Peeter Laurits (sünd 1962) on õppinud Tartu ja Leningradi Riiklikes Ülikoolides, Eesti Humanitaarinstituudis ning New Yorgi International Centre of Photography’s. Lauritsa peamisteks väljendusvahenditeks on fotograafia ning digitaalsed manipulatsioonid. Üheksakümnendatel tegeles ta DeStudio koosseisus meediakriitiliste mängudega, kuid pöördus peagi süvaökoloogiasse, kolis metsa ning ühendas oma elus ja loomingus neoliitilised ning postindustriaalsed printsiibid. Praegu on ta loomingu keskmes posthumanistlik eetika. Ta on rikastanud fotograafilisi väljendusvahendeid ning avardanud foto rolli Eesti kultuuriruumis. Laurits on teinud isiknäitusi nii Londonis, Berliinis, Moskvas kui Chiang Mais, ta töid on ostetud muuseumitesse ja erakogudesse ning tellitud monumentaalteoseid avalikku ruumi. 2017 kutsuti ta Tartu Ülikooli vabade kunstide külalisprofessoriks.

Loeng toimub uhiuues Von Krahli Salongis.
Sissepääs: 5 eur
Loengud kantakse üle ka veebi vahendusel Von Krahli Facebooki lehel

Loengusari “Dharmahäkid” toimub Von Krahli Teatri uuslavastuse “Aed” raames, mis esietendub detsembris. Autor Sigismund von Krahl. Lavastaja Peeter Jalakas. Tekst Taavi Eelmaa ja Peeter Jalakas. Kunstnik Emer Värk. Muusika Blixa Bargeld, Kirill Havanski, Tõnu Kõrvits ja Jürgen Reismaa. Kostüümikunstnik Jaanus Vahtra. Koreograaf Ingmar Jõela. Laval Von Krahli trupp – Mari Abel, Ingmar Jõela, Rasmus Kaljujärv, Jörgen Liik, Katariina Tamm ja Marika Vaarik.