Akse Pettersson

Akse Pettersson

Akse Pettersson (s. 1984) on viimasel ajal Soome teatris tuntust kogunud Y-generatsiooni kõneisikuna tänu hiljutisele lavastusele “Kaspar Hauser” (2014, Q-Teatteri), mida saatis suur edu. Ta on Helsinki Takomo Teatri kunstiline juht ning mängib kitarri bändis häXjesus. Nüüd on ta koos kaasmaalastega, lavakujundaja Jaakko Pietiläineni ja näitleja Joonas Heikkineniga, seilanud üle Soome lahe lõunasse, et teha koostööd Von Krahli Teatri näitlejatega.

Väljavõtteid Soome pressist:

Kaspar Hauseris on kaastunde objektiks inimesed, kes tahavad nii paljusid asju, et neid on võimatu saavutada. Selline on ka Pettersson ise.

Ma mängin bändis. Teen DJ-tuure. Maalin. Olen mitmeid kordi proovinud kirjutada põlvkondade/põlvkonnaromaani. Alustan üha uuesti (jõu)saalis käimisega. Pean ennast mingisuguseks budistiks ja mediteerin. Mulle meeldib ka väljas käia, juua ja pidutseda. Käia karaokes ja mängida PlayStationit. Ma tahaksin hea välja näha, aga samas hooletu. Ilus mees, aga mõnusalt paks.

Aga hoolimata sellest, et Pettersson teeks ja oleks kõike seda (ja paljut ta ongi), ei oleks ta rahul. Ta ei tahaks neid tahta!

Ma tahan kirkust ja selgust. Mingi selgus oleks nii kuradi äge!

(…)

“Kunst ei ole mingi arvamusavaldus,” ütleb Pettersson. “See on asi, mille ümber on inimestel võimalus koguneda.”

Minu ainus vastutus on rääkida nendest asjadest, millest ma midagi tean. Ja kui minu (elu)kogemused on midagi töesti idiootset, siis ei ole midagi teha.

Ta esindab ainult ennast.

 

– Anna-Sofia Berner, “Miksi kaikki on niin vaikeaa?” (“Miks on kõik nii keeruline?”), Helsingin Sanomat, 24.3.2015, intervjuu Akse Petterssoniga

http://www.hs.fi/sunnuntai/a1395468626571