Gavin Bryars “A Man in a Room, Gambling”

Gavin Bryars “A Man in a Room, Gambling”

16. mail 2003 20:00 Rotermanni Soolalaos
Inglise helilooja Gavin Bryars’i (1943) 10-osaline “A Man in a Room, Gambling” on sündinud koostöös hispaania skulptori Juan Munoz’ega ja on esialgse idee kohaselt mõeldud raadioeetri jaoks.
Esiettekanne toimuski BBC raadios 1992. aastal, eetris 5-minutiliste osade kaupa, vahetult enne viimaseid õhtuseid uudiseid. Teksti luges sisse Juan Munoz ise, saateks keelpillikvartett.
Juan kirjutas projekti jaoks, mis sai nimeks “A Man in a Room, Gambling”, 10 teksti, millest igaüks kirjeldas kaardimängimise võtteid – kaartide jagamine paki põhjast, vältides ebaõnnestumist kolme-kaardi-trikis; kuidas kaarti peopessa peita jt. Osa sellest materjalist on võetud kanadalase S. W. Erdnase’i raamatust “Ekspert kaardilauas”, millest võib leida kõige paremini konstrueeritud käetrikid kaartidega manipuleerimisel.

 

Eestindatud variant etendus
Von Krahli Teatri ja NYYD Ensemble’i trupi koostöös.

 

Tegelased: Liina Vahtrik, Tiina Tauraite, Erki Laur, Juhan Ulfsak, Taavi Eelmaa
Keelpillikvartett: Harry Traksmann, Juta Õunapuu, Arvo Haasma, Leho Karin
Lavastaja: Peeter Jalakas
Tekstide tõlge eesti keelde: Maarja Kangro

 

Von Krahli Teatrit, NYYD Ensemble’it
ja nende juhte Peeter Jalakat ja Olari Eltsi
on omavaheline koostöö inspireerinud juba aastaid.
1995. aastast alates on etendatud üle kümne muusikalavastuse.
Koostöö algas festivalil NYYD’95, mil samuti Rotermanni Soolalao
kanti ette kolm uut eesti kammerooperit
(heliloojad Mari Vihmand, Alo Mattiisen, Raimo Kangro).
Järgnevatel hooaegadel on lavastatud Igor Stravinski “Sõduri lugu”,
Lepo Sumera “Olivia meistriklass”, Mauricio Kageli “Variété” ja “Blue’s Blue”,
HK Gruberi “Frankenstein!!”, Michael Nymani “Letters, Riddles & Writs”,
Louis Andriesseni “M is for Man, Music, Mozart”,
Yoshiko Chuma tantsuetendus “What’s Up?”
Tõnis Kaumanni muusikale “Practice Suite”,
Pjotr Tchaikovsky/Sergei Zagny “Luikede järv”.

 

Töötas baar. Müüdi jooke ja raha. Õpetati kaarditrikke.
Ennustusvõistlus. Loterii. Kuldnaise kokteilikaartide eelmüük.

 

MUUSEUM 24h
/-/ 16.-18. mail 2003 tähistati Rotermanni soolalaos rahvusvahelist muuseumipäeva üritustesarjaga MUUSEUM 24h. Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu algatatud muuseumipäeva traditsioon sai alguse 1977. aastal ning seda tähistatakse üle maailma. Selle aasta muuseumipäeva teema oli “Muuseum ja sõbrad”. Soolalao pikk nädalavahetus algas reede päeval loenguga maailma muuseumidest ja jätkus õhtul NYYD Ensemble’i ja Von Krahli teatri ühisprojektiga “A Man in a Room, Gambling”. Müüdi valeraha, toimus loterii ja ennustusvõistlus, näidati videofilmi Salvador Dali muuseumist, end ilmutas kokteile jagav Kuldnaine. Ööpidu Tallinn de Janeiro kestis kella 6-ni hommikul. Laupäeval ja pühapäeval sai vaadata nonstopina arhitektuurifilme ja külastada kogu maja näitusi tasuta. /-/
ETV pressiteade 3. oktoober 2003
ETV toob vaatajani muusikaprojekti “Teateid reaalsusest I – X”

 

5.-14. oktoobril 2003 näitab Eesti Televisioon Von Krahli Teatri, NYYD Ensemble’i, Eesti Kontserdi ja Eesti Raadio ühistöös valminud muusikaprojekti “Teateid reaalsusest”.

 

Tegemist on televersiooniga Briti helilooja Gavin Bryarsi ja hispaania skulptori Juan Muñozi teosest “A Man in a Room, Gambling” (Mees kaardimängutoas). 10-st osast koosnevas sarjas esinevad Von Krahli Teatri näitlejad ja NYYD Ensemble’i keelpillikvartett.

 

Projekti lavastaja, Peeter Jalaka sõnul on tegu kontseptuaalse teosega, parafraasiga tavalise teleõhtu uudistele. Kümnel õhtul järgemööda kirjeldatakse sõnade ja muusikaga nähtavat ja nähtamatut.

 

Bryarsi nägemus pärineb samast allikast: seletamatust muljest, mida tekitas BBC igaõhtune ilmateade meresõitjatele — rutiinne eetritekst, mis loob ähmase kujutluse heitlustest kaugetel meredel; minutid, mis annavad mõttelennule ootamatu suuna.

 

“Teateid reaalsusest” sooritab ülemineku tegelikkusse sarja viimasele osale järgneva “elusa” finaaliga festivali NYYD avakontserdil, Gavin Bryarsi osavõtul. Sarja sünd saigi algtõuke ja kuulub kokku Bryarsi ja ta ansambli festivalivisiidiga.

 

Gavin Bryars on meie aja muusika suurkuju, kelle omanäoline, meeleline ja sügavalt liigutav muusika on suutnud leida tee nii klassikalise kui ka maailmamuusika- ja popauditooriumini. Tema teoseid on välja antud tohututes plaaditiraazhides, neid on kasutanud paljud tantsu-, teatri- ja filmitegijad. Ka Eestis on toimunud tähelepanuväärseid Bryarsi-sündmusi: tema mõlemat läbimurdeteost, “The Sinking of the Titanic” ja “Jesus’ Blood Never Failed Me Yet”, on menukalt esitanud NYYD Ensemble koostöös Von Krahli Teatriga.
Gavin Bryars’i ametlik kodulehekülg:
http://www.gavinbryars.com/

Etendub

  • R 16. mai 00:00

Toimumisaeg

  • R 16. mai 00:00