Eesti meeste laulud

Eesti meeste laulud

Von Krahli Teater / Nargen Festival
Aastal 2008 valmis Tõnu Kaljustel ja Peeter Jalakal võimas muusikaline rabapüss „Meestelaulud“, mis niitis oma haarde, üleoleku ja meheliku viriilsusega jalad alt mitte ainult naistel, vaid ka pehmematel meestel.

Veljo Tormise rahvalaulude triloogia taasavastamisega eesti muusikaellu ajaloolise maamärgi tekitanud Jalaka ja Kaljuste „Eesti Ballaadid“, „Eesti Naiste Laulud“ on said tol mälestusväärsel aastal massiivse, möirgava ja testosterooni purskava punkti. Jalaka hundikoerad Von Krahli teatrist ja Tormise murdjad penid Nargen Operast lendasid taevas, ronisid mööda katuseid ja sõitsid autoga lauldes läbi seina. Muskel oli pingul ning hääled mahlakad. Huumor ei jäänud mingil juhul pidama sinna, kus inglise ülemteenrid 15 aasta vanuse single malt´iga mekutavad, vaid tõusis jämeda leegiga otse eesti mehe süngest südamest, mis päikeseloojangus näeb välja kui verine rusikas.

Aastal 2010 on meil vilets. Ja seepärast on arukas ja julge vaadata, kuulata ja jahmatuda  eesti mehe mittemetroseksuaalsest ilust ja igatsuse taevastrebestavast jõust. Seekord mitte Kultuurikatla tehaseatmosfääris, vaid mitte sugugi vähetähenduskliku nimega Noblesseri Valukojas.

Mees! Kui su naine sind süüdistab jobu olemises, vii ta vaatama „Meestelaule“….Ja õhtul on sul elutoas jonniva abikaasa asemel daam ja köögis suurepärane kokk.

„Meestelaulude” tsüklist kantakse ette kõik 10 laulu. Igat esitab erinev solist, keda toetab 20-liikmeline meeskoor.

Lisaks kantakse ette Veljo Tormise „Raua needmine” ja kaks runolaulu. Lavale astuvad Taavi Eelmaa, Erki Laur, Juhan Ulfsak, Mart Koldits, Riina Maidre, Celia Roose, Mati Turi, Rainer Vilu, Jaak Johanson, Vahur Soonberg jt.

Lavastuse muusikaline juht on Tõnu Kaljuste ning lavastaja Peeter Jalakas. Lavastuse tehniline juht on Enar Tarmo ning kostüümid on valmistanud Reet Aus Eesti Politsei amortiseerunud mundritest.

Nii et anna oma elule, abielule, eesti rahavalaulule ja  mehelikule enesekindlusele veel üks võimalus!

Taaskasuta oma jõudu!

www.nargenfestival.ee

 

Helilooja VELJO TORMIS

Muusikaline juht TÕNU KALJUSTE

Lavastaja PEETER JALAKAS

Kostüümikunstnik REET AUS

Tehniline juht ENAR TARMO

Tantsuõpetaja ARNOLD CHIWALALA

Pillimehed CELIA ROOSE, MADIS METSAMART, IMRE EENMAA
Laval RIINA MAIDRE, TAAVI EELMAA, JUHAN ULFSAK, ERKI LAUR, MART KOLDITS, ARNO TAMM, MATI TURI, RAINER VILU, MARTIN SILDOS, HENRY TIISMA, VAHUR SOONBERG, JAAK JUHANSON, JOONAS KREEN, JAANUS KANN, LEMMO LATTIKAS, ARGO VALS, RAUL LOBANOV, VAHUR PARVE, KULDAR SCHÜTZ, IVO ONTON, TÕNU AAV, TANIEL KIRIKAL, TÕNIS KAUMANN

Koormeister VERONIKA PORTSMUTH

Helirežissöör TANEL KLESMENT, KASPAR KARNER

Valguskujundus ALLAN RÄIM

Tehniline teostus ENAR TARMO, OLIVER KULPSOO, JANNO JAANUS, ROMAN NESO LAUPMAA, JOOSEP TORMIS

Grimmikunstnikud ANU KONZE, KAIRE HENDRKSON

Video PEETER JALAKAS, LAURI SEPP, URMAS SEPP

Rekvisiitorid KARIN TETSMANN, ANNE-MAI HEIMOLA

Hankija KAIDO KIVITOA

Eriefektid BLAST WAVE

Produtsendid BIRGIT KRULLO, KERTU ORRO

Kujundusgraafik ARBO TAMMIKSAAR

Täname! Toni Eylandt (www.judokool.ee), Taavo Tiko, Alger Holzmann ja Tallink Takso, Kultuurikatel, RO Estonia

 

Eesti rahvusliku helikeele aluseks on teatavasti tuhandeaastane runolaul. Veljo Tormise sõnul on runolaul kõikide aegade kõige silmapaistvam nähtus eesti kultuuris.

Von Krahli Teatri ja Nargen Opera koostöös jõuab lavale kolmas osa Veljo Tormise rahvalaulude triloogiast – „Meestelaulud“.

Kui eelmised lood („Eesti ballaadid“ ja „Eesti naiste laulud“) olid pigem alahoidlike ja paigatruude naiste poolt hoitud ja esitatud, siis meestelt on oodata vaatemängu ja tralli. On ju mehed on aegade jooksul rohkem ringi rännanud, meremeeste ja sõjasulastena kõigis maailma pimedates ja heledates paikades elamusi kogunud; lood, mis kaugetelt randadelt kaasa toodud, pajatavad sootuks teistsugustest teemadest sootuks uuel viisil.

Meeste laulud on humoristlikud, pilkavad, kohati ebatsensuursedki ning lavastus võimendab neid sõnu kõigega, millega mees kosja-, mere- või kõrtsiteel kokku puutus – kõrguse ja sügavuse, õli ja tule, jõu ja hooga.

„Meestelaulude“ tsüklist kantakse ette kõik 10 laulu. Igat esitab erinev solist, keda toetab Nargen Opera meeskoor. Lisaks kantakse ette Veljo Tormise „Raua needmine“ ja kaks runolaulu.

 

Esietendus: 7.juunil 2008

Etendused 2008: 9-12, 14-16, 18-20 juunil 2008 19:00 Kultuurikatlas (Põhja pst 27a Tallinn)

Etendused 2010:  12.-13. juunil 18:00 ja 22:00, 14. juunil 19:00, 17. juunil 18:00 ja 22:00 Noblessneri Valukojas (Tööstuse 48, Tallinn)

NB!  Sissepääs Noblessneri Valukotta algab pool tundi enne etendust!

Noblessneri Valukoda asub Balti Laevaremonditehase territooriumil ning muul ajal on sissepääs keelatud.

 

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Cramo, TM Produktsioon, NCC, Neste, Fakto Grupp, Avision, GoHotel Shnelli, MuMix, Raadio2, 1182, Tallink

 

AUHINNAD

Eesti Teatriliidu aastaauhinnad:

2009

Muusikalavastuste auhind: “Eesti meeste laulud” esituskoosseis pöörase mängulisuse ja hõrgu musitseerimise eest, Von Krahli teater ja Nargen Opera

Nomineeritud:

Parima lavastuse auhind: “Eesti meeste laulud”

 

RIIKLIKUD KULTUURIPREEMIAD

Kultuuripreemia 2008. aasta loominguliste saavutuste eest: Tõnu Kaljuste ja Peeter Jalakas lavastuse “Eesti meeste laulud” eest
TALLINNA LINNA KULTUURIPREEMIA
2008: Peeter Jalakas (Von Krahli Akadeemia, lavastus „Eesti meeste laulud“)

 

Etendub

  • L 7. juuni 00:00

Toimumisaeg

  • L 7. juuni 00:00