AUX : BENJI B [BBC Radio1 / UK]

AUX : BENJI B [BBC Radio1 / UK]

AUX#5

BENJI B [BBC Radio1 / UK]
https://www.facebook.com/officialbenjib
https://soundcloud.com/benji-b
http://www.bbc.co.uk/programmes/b04v1zfz

Benji B ehk Benjamin Benstead on briti DJ ja BBC Radio 1 saatejuht, kelle mängitav muusika hõlmab teiste seas nii hiphoppi, teknot, souli, dubstep’i, house’i kui garage’i. Enda sõnul võisid tema muusikaarmastusele ja DJ-karjäärile anda lükke momendid, mil ta esimest korda Public Enemyt kuulis, seitsmeaastasena Notting Hilli karnevalil käis või lapsena fanaatiliselt raadiot kuulas ‒ muusikaskeenel käe pulsil hoidmine on tal olnud veres nii kaua, kui ta mäletab. Lisaks sellele, et Benji oma terava kõrvaga valitud artistid raadiokuulajateni toob, veab ta Londonis juba seitse aastat väldanud peosarja Deviation. Mees on valgustanud oma DJ-settidega pea kõiki maailma mandreid ning 21. novembril jõuab ta taaskord Eestisse, et hõivata plaadimängijad klubis Von Krahl, kus muuseas toimus ka ta esimene väljamaa keika!

TBA

////////

BENJI B [BBC Radio1 / UK]
https://www.facebook.com/officialbenjib
https://soundcloud.com/benji-b
http://www.bbc.co.uk/programmes/b04v1zfz

Benji B is one of the UK’s most respected DJs. Renowned worldwide for his radio shows and club sets alike, he’s amassed a fan base who have come to see him as a leader in the future music movement.

Having worked tirelessly since first falling in love with Londonʼs club culture at an early age, Benji B stands today as one of the UKʼs most respected broadcasters and DJs. As renowned for his deep, crate plundering club sets (which take in everything from soulful electronic music to hip hop, house and beyond) as much as his eclectic, taste-making selections.

Alongside his weekly BBC show on Radio 1 Benji has been running his club night Deviation Sessions in London now in it’s sixth year. Each month he installs a bespoke soundsystem on which have played the likes of Flying Lotus, Hudson Mohawke, Joy Orbison, Floating Points and Skream to Moodymann, Dam-Funk, Theo Parrish, Omar-S, Gerd Janson and many more. Over it’s five years Deviation has been widely regarded as one of the very best club nights

TBA

Etendub

  • L 21. november 23:00

Toimumisaeg

  • L 21. november 23:00