Akadeemia etendused

Akadeemia etendused

Autor-lavastaja PEETER JALAKAS

Kaasautorid-osalejad SYDUR RAHMAN LIPON (Bangladesh), MARTIN MOLINARO (Argentina), RENZO VAN STEENBERGEN (Holland), NATHAN FUHR (USA), LUKAS KÜHNE (Saksamaa), RIINA MAIDRE,MART KOLDITSBERT RAUDSEPINGA SALURAND (Teater NO99), MAIKE LONDSIRET PAJU

Tehnikajuht ENAR TARMO

Tehniline korraldus JANNO JAANUS, OLIVER KULPSOO, ALLAN RÄIM

Rekvisiitor ANNE-MAI HEIMOLA

Operaatorid LAURI SEPP, EMER VÄRK, MARTIN HIMBEK

Videograafika, montaaz LAURI SEPP, EMER VÄRK

Muusika VON KRAHLI TRUPP

 

Ühekordsed häppeningid ehk performance’id on trupi reaktsioon ja kunstiline peegeldus nädala loengule Von Krahli Akadeemias. Etendused toimusid reedeti Von Krahli Teatris: 10., 17., 24., 31. oktoobril, 7., 14., 21. novembril 2008. Viimane, kaheksas etendus on osa Eesti Vabariigi 90. juubeliaasta lõpupidustustest, mis toimub Estonia kontserdisaalis 28. novembril 2008.

 

Etendused on osa Von Krahli Akadeemia 2008. aasta sügissemestrist “Kas on elu pärast kapitalismi?”. Von Krahli Teatrisse kogunes rahvusvaheline kunstnike seltskond, et osaleda Akadeemia loengutel ja küsida: “Kas on elu pärast kapitalismi?”. Kaks kuud loenguid, kaks kuud aktsioone. Kaks kuud küsimusi, kaks kuud vastuseid.

 

Kogu kahekuulise Akadeemia perioodi viibivad trupiliikmed hommikust hilisõhtuni Von Krahli majas Tallinnas Rataskaevu tänaval. Iga nädal algab kogunemisega, kus arutatakse ja vaieldakse läbi nädala loengu teema. Von Krahli Akadeemia lektorite seltskond on sama kirev kui trupp – teemad varieeruvad globaalsest soojenemisest uue valgustusajastuni, maailma majandusest vaba meedia olukorrani. Käsitletud teemadest ja üle maailma kokku tulnud lektoritest põhjalikumalt siin. Iga lektor toob kaasa oma nägemuse ühiskonna tulevikust ning iga lektor annab oma, tihti vastuolulisegi vastuse küsimusele: “Kas on elu pärast kapitalismi?”.

 

Trupi liikmed töötavad tavaliselt kahe- kolmeliikmeliste gruppidena. Üritatakse leida lektori poolt esitatud teemadele kunstilisi vasteid. Ka kommenteerida, vaielda. Käiakse majast väljas, küsitletakse inimesi tänaval, tehakse lühifilme, aktsioone, bändiproove. Igal reedel esitab trupp etenduse publikule. Etendusi nimetaksime häppeningideks, performance’iteks, etüüdideks. Tegemist on postdramaatilise teatriga, kus oluline pole mitte lineaarne lugu või konkreetne alustekst, vaid kus mängima hakkavad atmosfäär, vormilised vimkad, esitaja enda seisukohad. Laval võib olla punkkontsert, heli- ja valgusinstallatsioon, trummisessioon. Lavale on pandud mõnest teisest lavastusest ümber töödeldud stseen (nt Mati Undi “Stiil”). Laval on koreograafilised eksprerimendid, etnograafiline muinasjutt, soololaul. Ekraanil näidatakse reklaami, eksperimentaalfilmi ja palju muud. Trupiliikmed ei sea endale ei vormilisi ega sisulisi piiranguid. Von Krahli Akadeemias saab katsetada ideedega, mida kusagil mujal teostada ei saa. Ning ideed tõukuvad Akadeemia lektoritest ja loengutest.

 

vonKrahl.Akadeemia / Noam Chomsky from VonKrahl on Vimeo.
vonKrahl.Akadeemia / Catherine Austin Fitts from VonKrahl on Vimeo.
vonKrahl.Akadeemia / Vissarion from VonKrahl on Vimeo.
vonKrahl.Akadeemia / Andrei Illarionov from VonKrahl on Vimeo.
vonKrahl.Akadeemia / Andrew Cohen from VonKrahl on Vimeo.
vonKrahl.Akadeemia / Mark Lynas from VonKrahl on Vimeo.
vonKrahl.Akadeemia / Rob Hopkins from VonKrahl on Vimeo.
vonKrahl.Akadeemia / Jakob von Uexkull from VonKrahl on Vimeo.

Etendub

  • R 10. oktoober 00:00

Toimumisaeg

  • R 10. oktoober 00:00