Semiosalong ERROR #2

semio-salong-tln-2 (1)

Semiosalong ERROR #2

Semiosalong ERROR #2

von Krahl

Rataskaevu 10/12

10 märts kl 19.00

 

Mis juhtus Andres Lapeteusega? Errorist homo sovieticuse näitel.

 

Üles astub Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituudi kultuuride uuringute doktorant Liisa Kaljula, kes räägib errorist kõrgklassi homo sovieticuse näitel.

 

 

Homo sovieticust võiks tänapäeva kodanikuühiskonna mõttes määratleda kui citoyen`i vastandit, inimtüüpi, kellele isiklik initsiatiiv ja vastutus seostuvad eraelulise, ent mitte ühiskondliku sfääriga. Hannah Arendt on kirjeldanud sellise inimtüübi välja kujunemist totalitaarsetes tingimustes, mis summutavad inimeses moraalse, individuaalse ja spontaanse ning toovad esile kodanlase-funktsionääri, kelle peamisi eesmärke elus on kaitsta eraelu sfääri ning seda süsteemi mitte küsimuse alla seadmise hinnaga. Nõukogudeaegset kultusfilmi Hukkunud alpinisti hotell (1979) teab Eestis igaüks, ent väärimatult on nooremate kultuurihuviliste poolt jäänud tähelepanuta Grigori Kromanovi mängufilmidebüüt Mis juhtus Andres Lapeteusega? (1966). Dramaatilises mustvalges filmikeeles jutustatud lugu sõprusest ja karjerismist, ent ühtlasi 1960. aastate Eesti uue laine kino õnnestunumaid ja mõtlemapanevamaid kõrgklassi homo sovieticuse portreesid.

Filmi treiler Eesti filmi andmebaasis: http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/16103/

Liisa Kaljula on kunstiteadlane ja kultuuriteoreetik, kelle huvideringi kuuluvad muu seas nõukogude eripärane modernsus ja selle kajastused 20. sajandi Eesti kunstis.

* * *

Semiosalong on Eesti Semiootika Seltsi egiidi all peamiselt Tartus toimunud mitteformaalne seminarisari, mille iga seminari juhendab eri semiootik, kunstnik või mõni teine oma eriala spetsialist. Sarja eesmärk on tekitada semiootilisi diskussioone, populariseerides semiootikat teaduse ja analüüsimeetodina. Tallinnas toimub sel kevadel Kristin Orava kureerimisel 10 error´i teemalist eriseminari.

Semiosalong tänab Von Krahli meeskonda, Tallinna Ülikooli Kunstide Instituudi muusika osakonda ja Tallinna Ülikooli Balti Filmi-ja Meediakooli raamatukogu.

 

 

Lisainfo:

 

Kuraator Tallinnas Kristin Orav

hello.kritu@gmail.com

Peakorraldaja Piret Karro

Piret.karro@gmail.com

 

semiosalong.blogspot.com

Etendub

  • E 10. märts 19:00

Toimumisaeg

  • E 10. märts 19:00